суббота, 25 марта 2017 г.

ქუთაისი-ჩემი მშობლიური ქალაქი



გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის
  ავტორი
                    თამარა ფხაკაძე
 ქ.ქუთაისის მე 13 საჯარო სკოლა
გაკვეთილის
   თემა
         «ქუთაისი-ჩემი მშობლიური ქალაქი»
სწავლების საფეხური/საგანი
          საბაზო,მე-7 კლასი(ს2)
         უცხოური(რუსული)ენა
მოსწავლეთა
პროფილი
         20 მოსწავლე
გაკვეთილის
მიზნები და
მისაღწევი
შედეგები
ლექსიქური უნარ-ჩვევების გამდიდრება,აუთენტური ტექსტის მოსმენის უნარ-ჩვევების განვითარება.
მონოლოგიური და დიალოგიური  უნარ-ჩვევების განვითარება.
აქტუალობა
მოსწავლეებს უჭირთ უცხოურ ენაზე მოსმენილი აუთენტური ტექსტის გააზრება  და გაგება
მისაღწევი ინდიკატორები
უცხ.ს.ll.1.მოსწავლეს შეუძლია მასწავლებლის მითითებებისა და სავარჯიშო ინსტრუკციების მოსმენა და გაგება.
უცხ .ს. ll.2. .მოსწავლეს შეუძლია ნაცნობ თემატიკაზე აგებული ტექსტის
მოსმენა და გაგება.
უცხ.ს.ll. 9.მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს მარტივი კორესპონდენცია.
მოსწავლეთა  წინარე ცოდნა
მოსწავლეებს გააჩნიათ გარკვეული ლექსიკური მარაგი ,რომ გაიაზრონ მოსმენილი და წაკითხული ტექსტის შინაარსი.
თანმიმდევრობა
და დრო
იხილეთ დანართი N1

მოსწავლეები შეფასდებიან წინასწარ მოცემული სქემის მიხედვით
საკლასო
მენეჯმენტი
სასწავლო მასალა და ტექნიკური
რესურსები
მტელი კლასი,ინდივიდუალი მუშაობა.ჯგუფური მუშაობა.
კომპიუტერი,პროექტორი.PowerPoint,ბარათები.დაფა,ცარწი.
    
        დანართი N1
გაკვეთლის ფაზები
აქტივობის N
              გაკვეთილის მსვლელობა

l ფაზა

გამოწვევის
ფაზა
1
საორგანიზაციო საკითხები.მოსწავლეების დასწრების აღრიცხვა.
გაკვეთილის თემის გამოცხადება:          «ქუთაისი-ჩემი მშობლიური ქალაქი»;
სლაიდების ჩვენება და არსებული ლექსიკური მარაგის გამოკენება.
შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.
3
2
გავლილი მასალის რეფლექსია,ლექსიკის აქტივიზირება.
მუშაობის ფორმა-მთელი კლასი.
მასწავლებელი მოსწავლეებს სვამს კითხვებს:
Как называется ваш родной город?
Что является символом города?
Каким транспортом пользуются жители и гости
города?
Есть ли у вас любимые места в Кутаиси?
კითხვა-პასუხის დროს მასწავლებელი
აკონტროლებს გრამატიკული კონსტრუწციების სისწორეს და მოსწავლეებთან ერთად ცდილობს
ხარვეზების გამოსწორებას.
მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეებს დაასახელონ
ის,რაც ხედავენ სლაიდებზე.
  4.
llფაზა
სიღრმისიული
წვდომა
3
უცხო ენაზე ლაპარაკის უნარის განვითარება.
მასწავლებელი აცნობს მოსწავლეებს ახალ სიტყვებს და კონსტრუქციებს(ფრაზები და სიტყვები  წინასწარ ჩამოწერილია დაფაზე)
ტაძარი -храм
შადრევანი-фонтан
მთაზე აღმართულია-на горе возвышается
ვერძი-баран
ოქროს საწმისი-золотое руно
მუშაობის ფორმა-ჯგუფური. მასწავლებელი
ყოფს კლას ჯგუფებათ .აძლევს ინსტრუქციას,
აჩვენებს სლაიდებს.
თითოეულ  ჯგუფს აძლევს დავალებას .
 ბაგრატის ტაძარი.
 ცენტრალური მოედანი.
 დავით აღმაშენებლის ძეგლი
 ქუთაისი-ჩემი მშობლიური ქალაქი
10

4
მოსწავლეები თითოეულ ჯგუფიდან აკეთებენ პრეზენტაციას.
20
lll ფაზა
რეფლექსია
და
შეჯამება
5
მასწავლებლის დასკვნითი სიტყვა.
3
6
საშინაო დავალების მიცემა.
მოსწავლეებმა
მოიპოვონ ინფორმაცია სხვა ქუთაისის ძეგლებზე და აღწერონ ისინი ახალი ნასწავლი ლექსიქის მეშვეობით(ზ. ფალიაშვილი,ა. წერეთელი)
3
7
შეფასება

2

Комментариев нет:

Отправить комментарий